Historie

image_pdfimage_print

SK Kosořice byl založen počátkem června roku 1932 z podnětu pánů V. Kvapila, J. Elisera, J. Bešíka a V. Cermana. První utkání fotbalového mužstva bylo sehráno 26. 6. 1932. První hřiště bylo na Myslivečkově louce. Po nepochopení v obci byl klub nucen hrát několik let ve vedlejších Smilovicích. Činnost klubu neutichala ani v období 2. světové války.

Po nuceném sjednocení tělovýchovy se klub stal Tělovýchovnou Jednotou Sokol Kosořice. V roce 1958 k v rámci oslav 25. výročí založení klubu byl slavnostně otevřen nový areál včetně kabin a letního parketu. Vrcholem bohaté činnosti tělovýchovné jednoty byl v roce 1965 postup do krajské soutěže, žáci a dorost se pohybovali v okresních soutěžích. V sezóně 1971-72  to byl již postup do I.A třídy, kde však klub účinkoval pouze dva roky. V době reorganizací fotbalových soutěží se družstvo dospělých pohybovalo  střídavě mezi I.A a I.B třídou. V roce 1991 se klub stal samostatným právním subjektem. V polovině devadesátých let začala výkonnostní krize našeho A-týmu, který několikrát na poslední chvíli zachránil krajskou soutěž. V roce 1998 však krize vyvrcholila sestupem do okresního přeboru.

S účastí v okresním přeboru se sokol nemohl spokojit a již po dvou letech v sezóně 1999-2000 hlásil návrat do I.B třídy. Na jaře 2000 se uzavřela jedna z kapitol kosořické kopané, kdy zemřel poslední žijící zakládající člen klubu pan F. Vítek. „A“ tým se v krajské soutěži zabydlel, v sezóně 2001/2002 vstoupil do nejnižší okresní soutěže „B“ tým. V činnosti pokračuje stará garda. Největším současným problémem je nedostatek hráčů v mládežnických družstvech. Posledním velkým úspěchem Sokola bylo vítězství v I.B třídě v sezóně 2002-2003 a postup do I.A třídy, kde působí dodnes. Jako mnoha malých obci se zaměřením na fotbal se Sokol potýká s nedostatkem mládeže a z toho důvodu od roku 2003 postrádá žákovský a od sezóny 2006-2005 dokonce i dorostenecký oddíl. Ročník 2007/2008 byl pro Kosořice v I.A třídě poslední, na podzim 2008 již po sestupu opět hrají I.B třídu. Navíc kvůli nedostatku hráčů nebylo přihlášeno „B“ mužstvo a Kosořice v současné době zastupuje pouze jediný tým.

Díky členům výboru a zejména pánům J. Grusovi ml., J. Grusovi st. a Z. Batalovi ml. se na jaře 2011 obnovila činnost mládeže. Od podzimu 2013 i v soutěžích pořádaných fotbalovým svazem. Před samotnými oslavami v červnu 2012 bohužel „A“ mužstvo opustilo I.B třídu a od následující sezóny pravidelně nastupuje v okresním přeboru. Příjemnější zprávou je, že znovu obnovený „B“ tým ukončil první sezónu a chystal se na novou. V tomto období vygradovala snaha o získání jedné z nejvyšších investičních dotací v historii klubu. V roce 2013 poté proběhla instalace automatického zavlažovacího systému včetně pořízení nádrže na vodu. Dále se z téměř 350-ti tisícové dotace pořídily ochranné sítě za brankami a hliníkové branky pro žákovská družstva. To byl výčet, co v areálu přibylo. Naopak z areálu již zcela vymizely tradiční sobotní zábavy, které byly s klubem a vlastně celou obcí úzce spjaté řadu let. Tím došlo k výraznému snížení příjmů do klubové kasy. Nadále se rozrůstá členská základna dětí, což vede hlavní protagonisty pány J. Gruse ml., J. Gruse st., Z. Batalu ml. a M. Malíka k přihlášení dalšího družstva žáků do soutěže.